wycenia mieszkania kraków

Chcesz wiedzieć ile warte jest twoje mieszkanie i jak je korzystnie sprzedać?

Hamlet w nieruchomościach - zakup kontra wynajem

Zarobki na to nie pozwalają.
Wiele osób więc wynajmuje mieszkania u innych. Aby kupić mieszkanie trzeba dysponować odpowiednią ilością pieniędzy. Z reguły są to kwoty od 60 tyś. ( okazje...np.
zadłużone kawalerki odkupowane od spółdzielni) wzwyż.
Dwupokojowe mieszkanie w mieście średniej wielkości można już kupić w okolicach 130 tyś.
PLN. Aby taką sumę uzbierać trzeba przede wszystkim dobrze zarabiać i dość solidnie oszczędzać lub wyjechać na jakiś czas do pracy za granicę i również mocno oszczędzać. Najłatwiejszą więc opcją na zakup mieszkania pozostaje kredyt pod warunkiem, że posiadamy zdolność kredytową. W zależności na jaką kwotę weźmiemy kredyt i na ile lat sobie go rozłożymy miesięczna rata będzie nas wynosiła od ok 800zł.
wzwyż. Przykładowo przy kredycie na 130 tyś.

rozłożonym na 35 lat rata miesięczna będzie nas wynosiła ok.

750zł.

Przy tej samej wartości kredytu rozłożonego na 10 lat rata może już wynosić ok 1350zł miesięcznie.

Kto może dostać MdM?

wycenia mieszkania krakówNa dofinansowanie wkładu własnego do nieruchomości mogą liczyć jednak osoby, które przede wszystkim nie ukończyły 35 lat, nie są właścicielami i współwłaścicielami innego mieszkania bądź budynku, nie posiadają spółdzielczego prawa do lokalu ani osoby, który były wcześniej objęte na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej.
Ci, którzy wynajmowali mieszkanie mogą uzyskać dopłatę, lecz muszą rozwiązać umowę do czasu 6 miesięcy od przeniesienia własności na mieszkanie z dopłatą. Warunkiem otrzymania dopłaty jest zaciągnięcie kredytu w banku, który jest związany umową z BGK.
Kredytobiorcą jest nabywca mieszkania, a kwota kredytu musi wynosić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania.
Może on zostać udzielony jedynie w złotówkach i może być przeznaczony tylko na zakup mieszkania, a okres kredytowania musi wynosić przynajmniej 15 lat.

Kredyt - czy da się bez?

Kiedy po wielu trudach i znojach znajdziesz wreszcie swoje upragnione mieszkanie, zaczyna pojawiać się problem pozyskania wystarczających środków na zakup.

Oszczędności zazwyczaj nie wystarczą.

Większość z nas decyduje się zaciągnąć kredyt na mieszkanie.
Dzięki temu posunięciu nabywca nieruchomości (a raczej: praw do nieruchomości) może dokonać zakupu za środki pieniężne, których faktycznie jeszcze nie zarobił.

W ciągu kolejnych kilku (a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu) lat musi spłacać bankowi raty za udzielony kredyt mieszkaniowy.

Z racji ogromnej konkurencji na rynku, kredyt na mieszkanie powinien zostać wybrany mądrze, po uprzednim przeanalizowaniu różnych ofert kredytów mieszkaniowych. Ważna jest cena kredytu na mieszkanie i jego dostępność.

MdM - oficjalnie

Kupno mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego młodego człowieka.
Dlatego od stycznia 2014 r.
kupujący swoje pierwsze ?M? mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu ?Mieszkanie dla młodych?. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego.
Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne lub przysposobione, mogą dodatkowo dostać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Ponadto osoby, które rozpoczną budowę pierwszego własnego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) mogą na nowych zasadach skorzystać z tzw.
częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.
Jakie warunki trzeba spełnić? nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości) wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka) zakup na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego do 75 m2 lub domu jednorodzinnego do 100 m2, albo odpowiednio do 85m2 i 110 m2 - jeżeli nabywca wychowuje min. 3 dzieci zaciągnięty kredyt na co najmniej 50% ceny mieszkania, na co najmniej 15 latŹródło: https://rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych

Program MdM - wnioski po roku działania

Program rządowy pomocy dla młodych okazał się oczywiście (co nie jest dla nikogo zaskoczeniem) porażką.
Nie wykorzystano 2/3 środków przeznaczonych z budżetu na to dofinansowanie. Pytanie, czy to dlatego, że jednak młodych nie stać na mieszkanie? A może finansowanie zakupy nieruchomości wyłącznie z rynku pierwotnego mija się z celem? Mimo wszystko wychodzi na to, że rynek wtórny wypada korzystniej. No i limity... Czyli największa porażka - program MdM spowodował, że w wielu miastach ceny nieruchomości WZROSŁY, co jest niekorzystne dla kupujących - bez tego programu kupiliby mieszkanie taniej. Jaki więc sens ma taka dotacja od rządu?

Uwaga kredytobiorcy!

Dla tych, którzy są zmuszeni do wzięcia kredytu hipotecznego, ważna wiadomość.
Od przyszłego roku obowiązkowy wkład własny wzrośnie do 10% wartości nieruchomości.
Teraz jest więc ostatni dzwonek, by załapać się na korzystniejsze (przynajmniej w teorii) warunki.
Jednak z drugiej strony, czy jeśli problemem dla kupującego jest wyłożenie 10-15% wartości nieruchomości, to czy to dobrze rokuje na spłaty rat kredytu? Pamiętajmy tez, że im więcej pieniędzy wyłożymy z własnej kieszeni, tym tańsze będzie to mieszkanie - odsetki od kredytów hipotecznych są naprawdę spore, przez cały okres kredytowania (czyli 30 lat) wyjdzie na to, że mieszkanie kosztowało dwa razy tyle.
Warto więc może się wstrzymać i odłożyć potrzebną na wkład własny kwotę, zamiast ponosić naprawdę duże dodatkowe koszty? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.
.

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: