Wszystko co chcesz wiedzieć o konserwacji i czyszczeniu skór

i do skór.O zamszu w WikipediiZamsz (z niem. Sämisch) ? wyprawiona skóra zwierzęca nie posiadająca części licowej, miękka, ciągliwa, chłonna, o krótkim włóknie koloru naturalnego, żółtokremowego lub sztucznie barwiona. Skóra mo

Wszystko co chcesz wiedzieć o konserwacji i czyszczeniu skór Skórzana odzież sprawia wiele problemów z konserwacją i utrzymaniem jej w czystości. Na szczęście można skorzystać z usług profesjonalistów: , lub zakupić odpowiednie środki do skór.

O zamszu w Wikipedii

Zamsz (z niem. Sämisch) ? wyprawiona skóra zwierzęca nie posiadająca części licowej, miękka, ciągliwa, chłonna, o krótkim włóknie koloru naturalnego, żółtokremowego lub sztucznie barwiona.

Skóra może pochodzić m.in. z takich zwierząt jak: sarny, łosie, jelenie, owce, renifery lub kozy. Garbowanie zamszu odbywa się metodą tłuszczową. Najczęściej stosuje się go do wyrobu rękawiczek, bandaży, ścierek do szkła optycznego, obuwia lub wierzchniej odzieży.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamsz


Garbowanie skór

Skórę ściągniętą ze zwierzęcia rozwieszano do wyschnięcia (tylko gdy nie można było od razu przystąpić do garbowania), następnie moczono ok. 2 doby w wodzie, po czym usuwano z wewnętrznej strony skóry resztki tkanek podskórnych (tzw. mizdrowanie). Skóry płukano i rozwieszano do obcieknięcia.

Przed przystąpieniem do właściwego garbowania, ściągniętą ze zwierzęcia skórę należy poddać zabiegom wstępnym (tzw. warsztatowi mokremu), mającym na celu usunięcie włosów i rozluźnieniu tkanki skórnej. W tym celu na skórę umieszczoną w dołach wyłożonych połówkami belek i wylepionych gliną, działano substancjami o charakterze zasadowym. Najczęściej stosowano popiół drzewny lub wapno gaszone (np. w Nowym Targu odkryto dół z 2. połowy XII wieku ze skórami przemieszanymi z iłem, popiołem i wapnem).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Garbowanie


Jak konserwować i czyścić skórzane płaszcze, meble itd.?

Czysta i zadbana odzież skórzana wygląda obłędnie, a co ważniejsze jest wygodna i napawa swojego właściciela dumą. Jednak o skórę trzeba dbać i to nie tylko tą naszą, ale tą na meblach, czy ciuchach właśnie. Złe zabiegi przeprowadzone na skórzanej odzieży czy tapicerce mogą się fatalnie odbić na wytrzymałości i wyglądzie danego skórzanego przedmiotu. Dlatego zaleca się jak najczęściej skórę czyścić i nawilżać, gdy jest przesuszona. Pozwala to zaoszczędzić masę pieniędzy na renowację.

Ciepła woda i szare mydło to podstawowe środki do czyszczenia skóry, która nie jest zniszczona,a tylko brudna. Po takim zabiegu jeszcze warto ją dobrze wytrzeć i nawilżyć, jeżeli jest to płaszcz zimowy. Zapobiegnie to przemakaniu i przesuszaniu się naszej skórzanej odzieży. W przypadku zarysowań i uszkodzeń należy już zwrócić się do specjalisty, który będzie wiedział co ma zrobić, aby naprawiana rzecz służyła nam jeszcze długie lata.



© 2019 http://sauny.kolobrzeg.pl/