Zapraszam.
Zalety i wady mieszkania w kamienicy
Mieszkania w kamienicach są coraz bardziej popularne, zwłaszcza w wielkich miastach, gdzie te budynki są często bardzo dobrze odrestaurowane...i znajdują się w dobrej lokalizacji. Wiele osób po prostu woli mieszkać w budynku z historią, a nie w nowym bezdusznym apartamentowcu. Znaczenie ma także to, że ta konstrukcja przez tak wiele lat się sprawdziła, oraz że ceny takich lokali mają tendencję, by rosnąć. Takie wnętrza to duże pole do popisu, w przeciwieństwie do współczesnych standardów są niezwykle wysokie, oraz przestronne. Dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych to nie jest rzadkość. Co prawda wiadomo, że kamienica kamienicy nierówna. Są i takie, które są bardzo zaniedbane i nie spełniają współczesnych standardów. Dlatego zakup należy dobrze przemyśleć, warto również przyjrzeć się okolicy.
Doceń mieszkania w budynkach z historią
Podobno o gustach się nie dyskutuje. Ale o stylach już jak najbardziej. Jeżeli mamy to szczęście mieszkać w budynku z historią, warto we wnętrzu ten aspekt podkreślić. No dobrze - ale jakiego rodzaju są to budynki? Na przykład kamienice, zwłaszcza te po udanej renowacji, mają naprawdę swój urok i nie warto urządzać mieszkania w takim budynku w nowoczesnym, modernistycznym stylu. Takie wnętrza charakteryzują się najczęściej wysokimi sufitami, dużymi oknami i przestronnymi pokojami. Niestety - bardzo wielu ludzi zamienia je w koszmarki, kładąc na podłodze panele, ściany malując na intensywne kolory i niszcząc oryginalne zdobienia. Nie tędy droga!
O wadze detalu
Bardzo ważnym i często lekceważonym elementem wykończenia wnętrza są listwy przypodłogowe. Najczęściej są dobierane pod odcień podłogi. I źle są dobierane, ponieważ dużo lepiej wyglądają listwy białe, lub w kolorze ściany. Jest coraz więcej na rynku firm produkujących listwy mdf - jest to materiał bardzo trwały i estetyczny, można je malować. Polecam pooglądać zdjęcia różnych wnętrz - te z białymi listwami naprawdę prezentują się lepiej i dominują w czasopismach o wnętrzach.
Z Wikipedii: sztukateria
Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria