geodezja Środa Śląska

Potoczna geodezja

geodezja Środa ŚląskaGeodezja to nic innego jak nauka o kształcie i pomiarach Ziemi.

Jednak w znaczeniu powszechnym geodezja to dziedzina, która zajmuje się pomiarami terenu na rzecz rozwoju infrastruktury i budownictwa.

Bez geodetów nie można by nic wybudować ani podzielić większego terenu na działki z należytą dokładnością. Inną nazwą, którą można określić geodetów to mierniczy, jest to termin, który bezpośrednio odnosi się do zakresu zadań geodety. Poza pomiarami geodeci wykonują też inwentaryzacje powykonawcze oraz pomiary budynków po zakończeniu prac.

Wytyczanie działek budowlanych na terenie miejscowości

Na terenie miejscowości wykonywane są różnego rodzaju prace geodezyjne.
Wiele z nich polega na wytyczaniu nowych działek budowlanych.
Dzieje się tak dlatego, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę nowego domu właśnie na terenie miejscowości, które są bardziej przyjemne i mniej zatłoczone niż duże miasta. Jednak trzeba pamiętać, że wszystkie działki budowlane muszą posiadać odpowiednią wielkość, a wobec tego wykonywanie prac geodezyjnych podczas ich wytyczania jest nieodzowne.
Jednocześnie każda działka budowlana musi posiadać odpowiedni podjazd, który również będzie wytyczany przez geodetów.

Koszty ich pracy zostaną pokryte przez władze miejscowości lub przez osoby prywatne w zależności od tego, jakiego typu prace geodezyjne będą wykonywane.

Geodeta- dawniej mierniczy przysięgły

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952. Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego.
Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły.
Dodane: 03-05-2017 05:25

Tagi: geodezja geodeta budownictwo usługi Środa Śląska

Widok do druku:

geodezja Środa Śląska

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: