Fotograf Gorzów

Polecam Fotograf Gorzów Jak wybrać fotografaJak wybrać fotografa na swój ślub i czym się kierować? Obecnie łatwiej jest wybrać dobrego fotografa, ponieważ wystarczy wpisać odpowiednią frazę w Google i znaleźć kilka stron internetowych, zawierających...Polecam

Jak wybrać fotografa

Jak wybrać fotografa na swój ślub i czym się kierować? Obecnie łatwiej jest wybrać dobrego fotografa, ponieważ wystarczy wpisać odpowiednią frazę w Google i znaleźć kilka stron internetowych, zawierających portfolio konkretnego fotografa.
Przeglądamy galerię i decydujemy czyje zdjęcia podobają nam się najbardziej. To wydaje się proste.

Ale wiadomo - jest jeszcze kwestia ceny oraz terminu.

Zazwyczaj naprawdę dobrzy fotograficy mają napięty grafik i trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować termin. Jedna ważna kwestia - niestety, ale nie zawsze zdjęcia znajdujące się w internetowej galerii świadczą o poziomie artystycznym autora.

To się czasami zdarza, że niektórzy po prostu kradną prace innym i podpisują się pod tym.

Dobrze jest to dokładnie sprawdzić - koniecznie zanim podpiszemy umowę, przejrzyjmy opinie w internecie, albo znajdźmy profil autora na jednym z portali fotograficznych.

Najlepsi dbają o swoją renomę i zależy im na szerokim odbiorze swoich prac.
Przecież fotografia ślubna również jest sztuką! Mimo, że użytkową.

Nie zostawiajcie na koniec decyzji

Fotograf GorzówŚlub to wyjątkowo wysokie wydatki i organizacyjne wyzwanie. Wynajęcie sali, zaproszenie gości, wybór menu, fotograf. Zmierzam skupić się na tym ostatnim punkcie. Zasadniczo - jeśli zamierzamy się pobrać w sezonie letnim, musimy się liczyć z tym, ze fotograf może mieć już pełny grafik. Nie zapominajmy, że wesela mają miejsce zazwyczaj w soboty, więc inna para może nam "sprzątnąć" fotografa sprzed nosa.

Dlatego doradzam wczesną rezerwację, żeby zapobiec problemom.

Zwłaszcza, jeśli wymarzyliśmy sobie, że ta konkretna osoba będzie robić nam zdjęcia. Przejrzyjmy nie tylko galerię na stronie fotografa, ponieważ lądują tam tylko wyselekcjonowane, najlepsze zdjęcia.

Najlepiej popatrzmy również na bloga - tam zazwyczaj są zdjęcia z każdego ślubu, a jeśli nie, to z pewnością będzie ich więcej, niż w portfolio.

A jeśli fotograf nie ma bloga? Cóż, to nie za dobrze o nim świadczy. Kolejna sprawa, to wymagajmy przedstawienia umowy, żeby nie okazało się, że wyjdą później jakieś dodatkowe koszty.

Najlepiej podpisać umowę precyzującą zakres wykonanych przez fotografa prac (ilość zdjęć, fotoksiążka, itd.). Podsumowując - nie zostawiajcie na koniec decyzji o wyborze fotografa, ponieważ może się to skończyć stresującymi sytuacjami.

Rynek jest wolny

Fotografia ślubna w aspekcie technicznym to także temat warty poruszenia.
No to jedziemy. Jak wspominałam, mimo że poziom większości fotografii ślubnych jest ogólnie raczej niski, to zdarzają się także fotografie bardzo dobre. O czym nie wolno zapominać, to fakt, że nie najlepszy sprzęt robi zdjęcia, ale fotograf, który ma konkretne doświadczenie, pasję i talent. To są trzy najważniejsze czynniki. Pamiętajmy, że fotografia jest dziedziną sztuki.
Najczęściej ma charakter użytkowy, ale powinna reprezentować pewien poziom.
Jasne, że nie mam tutaj na myśli amatorskich zdjęć, czy tez fejsbuczkowych fotek.

Chodzi mi o to, ze jeżeli ktoś za te zdjęcia płaci, to powinny być warte tego - koniec kropka.

A zdarza się że wśród tzw.

profesjonalistów, poziom jest niższy, niż ambitniejszych amatorów, którzy na zdjęciach nie zarabiają.

I tak nie powinno być. Z drugiej strony rynek jest wolny, ktoś za te zdjęcia jednak dobrowolnie zapłacił. No właśnie...

tylko nie zawsze jest to takie uczciwe.

W internecie można znaleźć historie wielu par, które zostały zwyczajnie oszukane, bo "profesjonalista" pokazał im zdjęcia, które tak naprawdę nie są jego autorstwa.
I na tej podstawie Państwo Młodzi podjęli decyzję o zatrudnieniu.
Smutne, ale prawdziwe.

Z tego powodu należy dokładnie zweryfikować danego fotografa, bo naprawdę złe zdjęcia mogą zrujnować ten ważny dzień.

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu większości ludzi.
Kobiety marzą o tym, żeby w tym jedynym i niepowtarzalnym dniu, wyglądać jak księżniczki prosto z bajki.
Nie ukrywajmy - w całej ślubnej otoczce jest mnóstwo kiczu. Dla ludzi z dobrym gustem może to być nie lada wyzwanie - nie jest łatwo znaleźć ładną, prostą sukienkę, która podkreśli wdzięk Panny Młodej i nie sprawi, że będzie ona wyglądała niczym tort weselny. Ale chciałam tutaj przyjrzeć się innemu aspektowi ślubnych przygotowań.

Wiadomo - nie ma ślubu bez całej otoczki - udekorowany kościół lub sala ślubów, przygotowane wesele, mnóstwo gości, limuzyna, itd.

I to co zostaje najważniejszą pamiątką po tym wydarzeniu - zdjęcia.
Niestety - wiele par młodych woli wynająć wypasioną limuzynę, niż zainwestować więcej w porządnego fotografa.
Bywa, że zdjęcia robi wujek Zdzisiek, bo przecież kupił sobie super aparat.
A potem płacz i zgrzytanie zębów - nie ma pięknej pamiątki, są tylko amatorskie pstryki przyprawione nieumiejętnie dozowanym Photoshopem.
A miało być tak pięknie...

Co zostanie z tego wyjątkowego dnia

Fotografia ślubna to bardzo ciekawy temat, zwłaszcza jeśli rozważymy go od strony...
fotografii. Zdecydowanie jest to fotografia komercyjna, ale czy może być także artystyczna? Rozczaruję was, większość zdjęć ślubnych jest po prostu zła, nawet pod względem techniki fotografowania, a co dopiero jeśli chodzi o artyzm. W wypadku tego rodzaju usługi najważniejszy głos ma rynek, z tego powodu liczy się - dosłownie cena. Ja mam z tym czynnikiem spory problem, ponieważ część "fotografów" reprezentuje taki niski poziom, że w zasadzie zdjęcia mógłby wykonywać KTOKOLWIEK z zaproszonych gości.
Ale usługi takich "artystów" są po prostu tanie. Inna kwestia, że są także fotografie wybitne.
Za tym idzie dość wysoka cena, oraz problemy z rezerwacją terminu. Nic dziwnego, jakość musi być droga, a mimo wszystko chętnych nie brakuje.

Czy warto mieć takiego artystę na własnym weselu? Cóż, to zależy jakie kto ma gusta.

Dobre fotografie zawsze będą doskonałą pamiątką, którą z dumą będzie można prezentować następnym pokoleniom.

Moim zdaniem - warto.

Bo to jedyne (poza wspomnieniami) co zostanie z tego wyjątkowego dnia.

Zdjęcia ślubne można podzielić

Fotografia ślubna dzieli się na pare typów - mamy fotografie z przygotowań, z uroczystości, z wesela i plenerowe.
Ciężko stwierdzić, czy warto płacić za każdy rodzaj. Oprócz sesji plenerowych, fotografie mają charakter reportażowy. To wymaga od fotografa wiedzy, sprzętu i talentu w tym kierunku.

Wielu robi bardzo dobre sesje pozowane, ale reszta fotografii ma już gorszy poziom. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, ale nadal mieć piękne fotografie, warto wybrać tylko sesję plenerową - po pierwsze łatwiej uzgodnić termin, po drugie wyjdzie naprawdę dużo taniej.

A fotografie z pozostałych etapów ślubu może zrobić ktoś z bliskich. Polecam to rozwiązanie, ponieważ jeżeli mamy do wyboru taniego (czyli najczęściej kiepskiego) fotografa, który zrobi wszystkie rodzaje fotografii, a droższą usługę profesjonalisty, jednak w ograniczonym zakresie - naprawdę, lepiej wybrać na to drugie.

Korzystniej mieć JAKIEŚ dobre fotografie, niż WSZYSTKIE słabe, lub w najlepszym wypadku przeciętne.

Nie zapominajmy - to nie sprzęt robi zdjęcia, tylko człowiek! .

Widok do druku:

Fotograf Gorzów

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: