Czasami laptop się zepsuje, na nieszczęście zawsze w najgorszym momencie. Często nie ma innej opcji i musimy wezwać , żeby go naprawić. Na szybko właśnie o serwisach komputerowych.

Laptop - krótka historia

serwis komputerowy szczecin
Początkowo istniał umowny podział komputerów przenośnych pomiędzy laptop (większy i cięższy rodzaj komputera, który wymagał do działania zewnętrznego zasilania) oraz notebook (wymowa /'n??tb?k/, mniejszy rodzaj komputera, łatwy do przenoszenia i posiadający własne źródło zasilania ? pierwotnie rozmiarów notatnika formatu A4, stąd nazwa).
W chwili obecnej obydwa te określenia funkcjonują wymiennie. Pierwszym, jeszcze wizjonerskim urządzeniem z tej kategorii, był DYNABOOK. Jego projekt stworzył Alan Kay w laboratoriach Xerox Parc12. Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kB RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W USA kosztował 8000-10000 USD. Urządzenie nie było kompatybilne z IBM PC, dlatego przegrało wojnę na rynku. Obecnie w sprzedaży znajdują się laptopy kompatybilne z architekturą Intel x86, z procesorami Intela, VIA i AMD.

Układy x86 stosowane są również w notebookach Apple.

Inne architektury wykorzystywane są sporadycznie: IBM w serii RS/6000 oraz Apple (do 2006 r.) używało układów PowerPC.
Na rynku netbooków, mniejszych kuzynów laptopów, pojawiają się też urządzenia z procesorami ARM. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Laptop#Historia

Naprawić, czy kupić nowy?

Czy warto serwisować komputer, czy też lepiej kupić nowy sprzęt? Cóż - jeśli nie mamy już gwarancji to czasem się zastanawiamy, czy nie powinniśmy kupić nowego urządzenia.
Producenci bardzo chcą, żebyśmy tak myśleli.
Jednak bardzo często problem da się naprawić niewielkim kosztem, nawet jeżeli uszkodzona jest płyta główna - będziemy kilkaset złotych "do tyłu" a nie kilka tysięcy. Ba - czasami warto przemyśleć, czy opłaca się wysyłać komputer na naprawę gwarancyjną.
Bardzo często okazuje się, że jednak ta naprawa nie zostanie wykonana na koszt producenta, ponieważ sprzęt został rzekomo zalany,.
Wtedy albo spotka nas odmowa, albo sami będziemy musieli ponieść koszty.
Niestety - trzeba się uzbroić w cierpliwość, jeśli chcemy by producent spełnił swoje obietnice.

O komputerach z jabłkiem

serwis komputerowy szczecinMaki są coraz popularniejsze. Można twierdzić, że to komputery dla hipsterów i w ogóle dla tych, co chcą się wyróżnić.

Można również twierdzić, że to sprzęt dla tych, co mają zbyt dużo kasy.

Jedno jest pewne - z pewnością sprzętu od Apple nie kupi gracz.
Podobno przy takich samych parametrach sprzętowych Maki są bardziej wydajne, przez co pracuje się na nich przyjemniej i sprawniej.
Większość profesjonalnego oprogramowania ma wersje kompatybilne z systemem operacyjnym Maków, jednak z grami tak różowo już nie jest. Wniosek? Jeśli potrzebujesz komputera do profesjonalnych zastosowań, to spokojnie możesz wybrać "hipsterską" markę - możliwe, że będzie to bardziej stabilne wydajnościowo środowisko dla pracy.

.

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: