Drewno a styl i ekologia

o charakteru w mieszkaniu, stawianie na komfort, wygodę i spokój. Oczywiście ojczyzną tego sposobu spędzania wolnego czasu jest Dania - kraj najszczęśliwszych na świecie ludzi. No dobrze - ale w czym tkwi fenomen tego zjawiska, ja

Drewno a styl i ekologia

Hygge - o co chodzi?

Hygge - ostatnio bardzo silny trend. Obejmuje szeroko pojęty styl zycia - aranżacje wnętrz, sposób spędzania wolnego czasu, budowanie przytulnego charakteru w mieszkaniu, stawianie na komfort, wygodę i spokój. Oczywiście ojczyzną tego sposobu spędzania wolnego czasu jest Dania - kraj najszczęśliwszych na świecie ludzi. No dobrze - ale w czym tkwi fenomen tego zjawiska, jakim jest hygge? Trzeba nauczyć się szczęścia z drobnych rzeczy, które wypełniają naszą codzienność - z cynamonowego rogalika, z wieczoru z lampką wina, ze światła świec, z czasu spędzonego na kanapie pod kocem, z ciepłej i aromatycznej herbaty, z pięknego i przytulnego wnętrza. Tak naprawdę nie ma w tym nic trudnego, jednak dla zapracowanych i zagonionych mieszkańców większości naszego globu, takie zatrzymania się na chwilę, celebrowanie momentów wydaje się niemożliwe.


Meble drewniane - skandynawski trend

Meble z drewna wracają ostatnio na salony - i to jest dobra wiadomość. Ten materiał jest naturalny, trwały i ma swój niepodrabialny charakter - dlatego zdecydowanie warto postawić na meble drewniane. Znaczenie ma także styl - nadal niesłabnącą popularnością cieszy się u nas styl skandynawski. A mieszkańcy północy od zawsze stawiają na drewno jako główny surowiec w domach i mieszkaniach - jest na podłogach, jest bazą konstrukcyjną mebli. Dominują jasne odcienie - sosna, świerk, jesion. Popularne jest tez malowanie na biało - dzięki temu wnętrza nabierają lekkości, przestrzeni i światła. Zwłaszcza to ostatnie jest tak ważne - nie tylko na północy, ale również u nas światlo słoneczne jest w deficycie. Z tego powodu warto postawić we wnętrzu na białe ściany i meble z jasnego drewna - to sprawi, ze poczujemy się znacznie lepiej w naszych domach.


Do najbardziej miękkich: lipa olcha osika

Mierzona jest oporem stawianym przez drewno podczas wciskania stalowej kulki o ściśle określonej wielkości. Twardość zależy od gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, osika, topola. Drewno miękkie jest znacznie łatwiejsze w obróbce, stąd często jest używane przez rzeźbiarzy (np. ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie jest wyrzeźbiony z lipy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)



© 2019 http://sauny.kolobrzeg.pl/